6 najväčších chýb pri upratovaní

Je pred Veľkou nocou a mnohí z nás už plánujú, ako sa pustia do veľkého jarného upratovania. Býva to pre nás už rutinná záležitosť, a tak nás možno ani nenapadne, že by sme niečo mohli robiť zle. V článku vám prezradíme, akých 6 najčastejších chýb sa ľudia dopúšťajú pri upratovaní domácnosti. Vyvarujte sa ich, niektoré totiž môžu spôsobiť aj zdravotné problémy.

  1. Triedite príbory pri vkladaní do umývačky
    Pokiaľ triedite príbory pri vkladaní do umývačky spôsobom, že dávate do radu noža, potom vidličky a na záver opäť lyžičky k sebe, potom robíte veľkú chybu. Nesmiete sa následne čudovať, že príbory vytiahnete nedokonale umyté a nelesknúce sa. Riaditeľ spoločnosti vyrábajúcej elektrospotrebiče pre domácnosť prezradil, že je lepšie rôzne typy príborov premiešať a rovnomerne rozložiť, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok umývania.
  2. Umývate okná, keď vonku svieti slniečko
    Tiež umývate okná, keď je vonku pekne a svieti slniečko? Pekné jarné počasie úplne nabáda na upratovanie a reorganizáciu domácnosti, ale vynechajte umývanie okien. Podľa Inštitútu Good Housekeeping totiž slnečný svit ohrieva sklo a spôsobuje, že čistič okien na ňom veľmi rýchlo zasychá. V momente, keď sa už zaschnutý čistič rozhodnete začať leštiť, akurát vytvoríte na skle šmuhy.
  3. Na čistenie nerezu používate bielidlá
    Používate často chlórové bielidlá v honbe za hygienicky čistou domácnosťou? Je nutné tieto prostriedky nepoužívať na všetko vyrobené z nerezovej ocele. Tým by ste totiž povrch mohli úplne zničiť. Pokiaľ prostriedok použijete omylom, ihneď nerezovú oceľ opláchnite vodou. A čím teda tento typ povrchu čistiť? Jedine utierkou z mikrovlákna namočenou v teplej vode a trochou saponátu na riad.
  4. Umývate liatinový riad saponátom
    Riad ako riad? Tak to rozhodne neplatí pre riad z liatiny, to potrebuje zvláštnu starostlivosť. Pokiaľ by ste ho umývali spolu s ostatným riadom v dreze saponátom, dôjde k narušeniu ochrannej olejovej vrstvy, riad by ste tým zničili. Liatinový riad však nepatrí ani do umývačky, vlhké prostredie a pôsobenie umývacích prostriedkov by ho urobil náchylným na koróziu. Ako ho teda vyčistiť správne? Stačí jemne utrieť papierovou utierkou, nevadí, keď riad zostane trochu mastný. Rozhodne sa tiež vyvarujte drhnutiu liatinových hrncov a panvíc drôtenkou, opäť platí, že by ste tým riadu poškodili.
  5. Neperiete sprchové závesy
    Pokiaľ neperiete pravidelne sprchové závesy, zarábate si na zdravotné problémy. Časom sa totiž na povrchu plastu tvoria baktérie, ktoré spôsobujú plesne. Nielenže sú nevzhľadné, ale môžu napríklad zhoršovať alergie. Závesy je vhodné vyprať v práčke na 40 oC. Hneď po vypraní treba sprchový záves dať sušiť do dobre vetranej miestnosti. Pokiaľ je záves veľmi zašpinený, budú potrebné dva pracie cykly za sebou.
  6. Ste leniví čistiť rýchlovarnú kanvicu
    Rýchlovarná kanvica by sa mala správne umývať po každom použití. Tak poctivo ju asi nečistí nikto z nás, ale neradíme vám jej čistenie úplne vynechať. Potom sa vám totiž vo vnútri nej môže vytvoriť semenisko baktérií, usadeniny aj pleseň. Pritom sa dá vyčistiť jednoducho a rýchlo – za pomoci octu. Do kanvice nalejte vodu a ocot v pomere 1:1. Kanvicu zapnite a nechajte vodu s octom dôjsť k bodu varu. Nechajte roztok pôsobiť 15 minút a vaša rýchlovarná kanvica bude zase ako nová.

Nejnovější články

Další články autora