Ako správne používať umývačku, rúru a ďalšie veci, aby spotrebovali menej elektriny

Ceny energií posledné roky stúpajú nahor raketovou rýchlosťou. Niet divu, že ľudia hľadajú čím ďalej tým viac spôsobmi, ako ušetriť peniaze pri spotrebe elektriny. Prinášame vám najzaujímavejšie dostupné tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť až niekoľko tisíc ročne!

Používajte umývačku riadu
Aj keď sa môže zdať, že umývanie riadu v ruke je energeticky úspornejšie, opak je pravdou. Umývačky síce využívajú elektrinu, ale ušetria veľké množstvo vody a aj vášho času. Okrem toho vám môžu ušetriť aj za elektrinu, pokiaľ umývate riad v ruke teplou vodou a na ohrev vody využívate elektrinu. Podľa Kalifornskej energetickej komisie vám používanie umývačky riadu pomôže ušetriť až takmer 19-tisíc litrov vody a cca 230 hodín vášho času. Pri používaní umývačky sa dajú ďalšie peniaze ušetriť, pokiaľ je možné na umývačke vypnúť funkcie sušenia teplom. Namiesto toho stačí otvoriť dvierka a nechať riad uschnúť na vzduchu. Pokiaľ má vaša umývačka funkciu sušenia vzduchom, použite ju namiesto sušenia teplom. Môžete tak znížiť spotrebu energie vašej umývačky o 15 až 50 percent. Pochopiteľne je nutné dávať riad do umývačky správne, aby ste cyklus umývania nemuseli opakovať, čo by vám žiadne peniaze neušetrilo. Taniere by ste mali umiestniť do spodnej priehradky, misky zas do hornej priehradky. Hrnce a iné veľké predmety by sa mali umývať oddelene.

Ventilátor miesto klimatizácie
Pokiaľ sa váš domov v horúcich letných dňoch veľmi rýchlo zahreje, nepoužívajte na jeho ochladenie klimatizáciu. Namiesto toho si kúpte stropný ventilátor, ktorý spotrebuje iba desatinu energie, ktorú by inak spotrebovala klimatizácia. Na ochladenie vášho obydlia vám tiež pomôže, ak budete vetrať výhradne cez noc. Cez deň v horúcich dňoch naopak otvárajte okná len minimálne. Skvelým pomocníkom pri ochrane pred teplom zvonku sú okrem žalúzií aj tmavé nepriehľadné závesy. Nevýhodou však je, že namiesto tepla budete mať doma temno.

Choďte na osvetlenie múdro
Pokiaľ ste ešte neprešli na LED osvetlenie, teraz je ten správny čas. LED žiarovky totiž spotrebujú najmenej o 75 % menej energie a vydržia 25-krát dlhšie ako klasické žiarovkové osvetlenie. Ich obstarávacia cena je síce drahšia, ale v priebehu času ušetríte mnoho peňazí. Pokiaľ sa vám alebo iným členom domácnosti často stáva, že necháte niekde rozsvietené, premýšľajte o zakúpení osvetlenia s detektorom pohybu. Ušetriť peniaze vám tiež môže stmievač, vďaka ktorému si nastavíte optimálne osvetlenie.

Používajte sporák a rúru úspornejšie
Pokiaľ vypnete platničku elektrického sporáka o niečo skôr, teplo na platničke postačí na dokončenie všetkého, čo práve varíte. Musíte len vychytať, o koľko skôr musíte platničku vypnúť. Niektorí výrobcovia sporákov dávajú tieto postupy do návodov k jednotlivým modelom. Rovnakým spôsobom môžete ušetriť aj pri pečení v rúre. Pri pečení dvierka rúry neotvárajte, pokiaľ to nie je nevyhnutné, pretože prudko klesá teplota v rúre, ktorá sa potom musí opätovne dorovnať. Vyskúšajte si, kedy je najvhodnejšie vypnúť rúru, aby sa jedlo dopieklo aj vo zvyškovom teple, ktoré sa v zatvorenej rúre drží ešte dlho po jej vypnutí. Pokiaľ si ohrievate alebo varíte niečo malé, použite menší spotrebič, ako je napríklad mikrovlnná rúra, ktorá neslúži iba na ohrev už hotových pokrmov. Spotrebováva totiž podstatne menej elektriny ako klasická rúra.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram