Ceny energií na budúci rok fakultné nemocnice nepoznajú. Ich dodávateľa súťaží ministerstvo zdravotníctva. A to energia zatiaľ nenakúpilo. V problémoch sú kvôli vysokým cenám energií aj mestské, krajské a privátne nemocnice.
Zmluvy s dodávateľmi energií majú fakultné nemocnice dojednané do konca roku 2022. S akými výdavkami majú počítať v budúcom roku ale netušia. Ministerstvo zdravotníctva SR [MZ SR] totiž energiu na budúci rok ešte nenajednávalo.
„Zatiaľ žiadny nákup na rok 2023 neprebehol. Postupujeme v súlade s odporúčaniami odborníkov av súčasnej chvíli vyčkávame na ďalší vývoj na trhoch s energiami,“ potvrdil hovorca rezortu Ondřej Jakob.
Ministerstvo podľa neho bude vykonávať rovnako ako v predchádzajúcich rokoch pre všetky svoje organizácie centralizovaný nákup. V minulých rokoch pre ministerstvo rovnako ako pre jeho zhruba štyridsať príspevkových organizácií energie dodávala Veolia Komodity. Čo potvrdzuje správa spoločnosti. Tú MZ SR vybralo pomocou výberového konania formou online aukcie na Českomoravskej komoditnej burze. Ročný objem odobranej energie sa pohyboval okolo 270 gigawatthodín. Cena celkom bola zhruba 470 miliónov korún.
Situácia vo fakultných nemocniciach začína byť kritická
Podľa ekonomického námestníka FN Motol Jiřího Cihlaře nemá uzavretú zmluvu na budúci rok žiadna z ministerstvom riadených nemocníc. Dodávatelia sa o verejné zákazky na dodávky energií nehlásia.
\“Na rozdiel od domácností, kde zákon ustanovil takzvaného dodávateľa poslednej inštancie ako u plynu, tak elektriny, tak pre organizácie štátnej príspevkovej nemocnice nič také nie je v zákone ustanovené,\“ upozorňuje Jiří Cihlař.
Nemocnica tak podľa neho nevie, komu a koľko bude za energie v budúcom roku platiť.
„Medzi rokom 2021 a 2022 stúpli ceny asi na dvojnásobok,“ uviedol s tým, že pri uplatnení súčasných cien na burze s energiami by budúci rok mohli byť aj viac ako trojnásobné.
„Kontrakty na rok 2023 ale zatiaľ nikto pre veľké organizácie s fixáciou na dlhšiu dobu neponúka,“ dodáva námestník.
Náklady na energie sa pri veľkých nemocniciach pritom pohybujú medzi 50 až 100 miliónov korún. Pri súčasnom náraste cien plynu a elektriny ale môžu stúpnuť až šesťnásobne.
Za energie platí nemocnica desiatky miliónov korún
Pražská Fakultná Thomayerova nemocnica [FTN] tento rok plánuje za energie podľa hovorcu Petra Sulka zaplatiť 97,4 milióna korún. To je zhruba 2,2 percenta nákladov. Na koľko vyjdú energie v budúcom roku, teraz ale povedať nedokáže.
A obavy zo skokového nárastu cien energií v budúcom roku majú aj ďalšie veľké a zrejme aj menšie nemocnice. Fixácia ich cien v tomto roku končí väčšine z nich. V problémoch sú pritom ako fakultné nemocnice, tak mestské, krajské aj privátne zariadenia. Pričom drvivá väčšina z nich patrí do kritickej infraštruktúry štátu.
„Počítame s tým, že dôjde k vytvoreniu systému kompenzácií práve pre tie zariadenia, ktoré by sa mohli pri súčasnom trende, náraste cien energií, dostať do platobnej neschopnosti a vážnych finančných problémov,“ uviedla v nedávnom podcaste ZdraveSpravy.cz riaditeľka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková.
Upozornila na to, že rovnako ako iné zdravotnícke zariadenia sa aj Penta Hospitals stretáva s vysokou infláciou. Najväčší problém sú podľa nej rýchlo rastúce ceny potravín a hlavne energií. O kompenzáciách zdravotnícke zariadenia podľa jej slov rokujú aj prostredníctvom Asociácie krajov Českej republiky a Asociácie českých a moravských nemocníc. Podpory by podľa nej mali prísť spolu s úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotníctva av podobe špeciálnych dotačných titulov. Podľa Vaculíkovej je jasné, že skokový medziročný rast cien energií kompenzácie nepokryjú, aspoň infláciu by ale vykryť mohli.
„Ja dúfam, že sa kompenzáciou dočkáme ešte počas tohto roka, pretože sú potrebné,“ povedala s tým, že sa teraz ale presne nevie, ako budú tieto kompenzácie nastavené.
Úspory prináša modernizácia nemocníc
V určitej výhode sú dnes tie zdravotnícke zariadenia, ktoré investovali do energeticky úsporných opatrení. Tá im totiž dokážu spotrebu elektriny, plynu aj vody znížiť až o desiatky percent. Príkladom je Ústredná vojenská nemocnica [ÚVN]. Vlani za spotrebované energie a vodu podľa jej hovorkyne Jitky Zinke zaplatila 63,7 milióna korún vrátane dane z pridanej hodnoty. Účet za elektrinu z toho predstavoval 17,7 milióna korún, za plyn 33,4 milióna. Zvyšok pripadol na vodné a stočné.
„Vplyvom ekologickej výroby elektrickej a tepelnej energie v takzvaných kogeneračných jednotkách je cena takto vyrobených energií o zhruba 40 percent nižšia oproti cene od prípadných externých dodávateľov,“ uviedla hovorkyňa.
Nemocnici sa tým podľa nej aj napriek vyššej spotrebe podarilo udržať náklady na úrovni roku 2020. Zriaďovateľom strešovickej ÚVN je ministerstvo obrany. Aj to dodávky pre svoje príspevkové organizácie súťaží v hromadných výberových konaniach.
Nemocnice modernizujú, zatepľujú, izolujú
Zmiernenie energetickej náročnosti veľkých i menších nemocníc je veľká téma posledných niekoľkých rokov. Ich vedenie sa spoločne so zriaďovateľmi snaží o zníženie energetických strát rekonštrukciami a alternatívnymi zdrojmi vykurovania. Na takéto investície dostanú štátne nemocnice v nasledujúcich rokoch päť miliárd korún z európskych fondov. Schválených je v súčasnej dobe 42 projektov. K tým najväčším patrí zateplenie Modrého pavilónu v pražskej Fakultnej nemocnici Motol za 1,3 miliardy korún.
V nasledujúcich rokoch plánuje veľkú rekonštrukciu pavilónov kvôli energetickým úsporám za viac ako 490 miliónov korún Psychiatrická nemocnica Bohnice. Náklady na modernizáciu čiastočne pokryjú peniaze z európskych fondov. Vedenie nemocnice plánuje aj výstavbu nového pavilónu urgentného príjmu.
Fakultná Thomayerova nemocnica už začala veľký projekt energetických úspor. Zníži tým spotrebu plynu a elektriny minimálne o 30 percent. Projekt sa dotkne 20 objektov v areáli FTN, ktoré teraz prechádzajú modernizáciou. Projekt za plnej prevádzky nemocnice realizuje združenie spoločností Metrostav Diz a Enesa z holdingu ČEZ Esco.
Energetické riešenie sa skladá zo zateplenia, výmeny verejného osvetlenia a inštalácie regulácie vykurovania miestností podľa spôsobu a času využitia. Súčasťou projektu je záruka na energetické úspory EPC [Energy Performance Contracting].