Moderna chce podiel zo zisku z vakcíny Comirnaty

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna podala žalobu na porušenie patentovej ochrany mRNA technológie na spoločnosti Pfizer a BioNTech. Tie rovnako ako Moderna využívajú technológiu na výrobu vakcín proti covidu.

Moderna po žalovaných firmách nechce stiahnutie jej vakcíny Covid Community Immunity mRNA vaccine [Comirnaty] z trhu. A nepožaduje ani obmedzenie jej predaja. Usiluje sa ale o podiel na zisku z predaja vakcíny Comirnaty.

„Spoločnosť Moderna sa domnieva, že vakcíny proti covidu-19 Comirnaty spoločnosti Pfizer a BioNTech porušujú patenty spoločnosti Moderna prihlásené v rokoch 2010 až 2016. Pričom tieto patenty sa týkajú základnej technológie mRNA našej spoločnosti,“ uviedli zástupcovia Moderny v tlačovej správe.

Technológiu mRNA podľa Moderny firmy Pfizer a BioNTech skopírovali bez jej súhlasu a na jej patentovanej technológii vyvinuli vakcínu Comirnaty. Sama Moderna pritom predáva svoju vakcínu Spikevax, ktorá sa od Comirnaty v základe nijako nelíši.

„Vakcína Comirnaty má presne rovnakú chemickú modifikáciu mRNA ako naša vakcína Spikevax,“ argumentujú zástupcovia Moderny.

Spoločnosť Pfizer pre americkú televíznu stanicu CNN uviedla, že sa s argumentmi Moderny ešte plne nezoznámila. Súdna pre ju ale prekvapila. Nečakala ju.

„Žaloba je prekvapujúca, pretože vakcína Pfizer/BioNTech vychádza z patentovanej technológie mRNA spoločnosti BioNTech. A až následne bola vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer vakcína Comiranty. Sme presvedčení o našom duševnom vlastníctve. Pfizer/BioNTech sa bude dôrazne brániť proti obvineniam v žalobe,“ uviedol Pfizer v písomnom vyhlásení pre CNN.

Obvineniu sa bráni aj BioNTech
Skutočnosť je, že zatiaľ čo americký Pfizer vývoj vakcíny proti covidu finančne podporoval, za autora mRNA technológie je považovaná nemecká biotechnologická firma BioNTech. Presnejšie manželia Ugur Sahin a Özlem Türeci. A tí ako vynálezcovia prvej funkčnej vakcíny proti covidu-19 dokonca dostali vlani 19. marca z rúk nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera Veľký spolkový kríž za zásluhy s hviezdou.

Aj oni sa proti aktuálnej žalobe zo strany Moderny bránia. Obvinenia z porušenia patentov odmietajú. V tlačovej správe firmy uviedli: „BioNTech rešpektuje platné a vymáhateľné práva duševného vlastníctva ostatných, ale je si istý aj svojim duševným vlastníctvom.“

BioNTech spolu s Pfizerom a britskou spoločnosťou AstraZeneca patrili k prvým firmám, ktoré ponúkli vakcíny proti covidu-19. Podmienečnú registráciu na použitie v USA a Európe Comirnaty získala už koncom roka 2020.

Plnú registráciu získala až v auguste roku 2021, keď ju plne registroval americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv [FDA]. Tým sa Comirnaty stala vôbec prvá plnohodnotne schválená očkovacia látka proti covidu-19. Očkovacia látka bola do tej doby rovnako ako v Európskej únii [EÚ] schválená len na núdzové použitie.

Moderna nemá problém s Comirnaty, ale so ziskom z nej
Spoločnosť Moderna vo svojej správe uviedla, že nemá v úmysle odstrániť vakcínu Comirnaty z trhu alebo brániť jej predaju. Za daných okolností ale požaduje náhradu škody. Čo v preklade znamená, že chce podiel na zisku. A ten by preto mal naďalej zostať čo najvyšší.

„Jeden z dvoch najväčších výrobcov vakcín žiada súd o priznanie časti príjmov svojho konkurenta. A to je naozaj zaujímavá vyhliadka ako pre Modernu a jej akcionárov, tak aj pre Pfizer a jej akcionárov,“ uviedol pre televíziu CNN expert na právo duševného vlastníctva na Kolumbijskej univerzite Christopher Morten.

Upozornil aj na rokovaní Moderny z rokov 2020 a 2021. Moderna podľa neho už v roku 2020 avizovala, že neuplatní svoje patenty na mRNA technológiu, kým trvá pandémia covidu. Na druhej strane ale počítala s tým, že Pfizer a BioNTech ich zohľadnia prostredníctvom komerčnej licencie v dodávkach svojej vakcíny pre vyspelé trhy. Čo sa ale nestalo.

Moderna pritom odkazuje na to, že technológiu mRNA testovala už v roku 2010 a bola prvá, kto ju potvrdil v testoch na ľuďoch v roku 2015. Preto má nárok na kompenzácie. Tie žiada od firiem Pfizer a BioNTech za všetky predané vakcíny do bohatých krajín od marca tohto roku. Peniaze nechce iba v prípade 92 nízkopríjmových najmä afrických krajín, kam sa vakcíny dodávali cez program Covax Svetovej zdravotníckej organizácie [WHO].

Zlodej kričí, chyťte zlodeja?
Paradoxné na celom spore je, že je to práve Moderna, ktorú žalujú farmaceutické firmy Arbutus Biopharma, Alnylam Pharmamaceuticals za rovnakú vec, za ktorú ona teraz žaluje Pfizer a BioNTech. A tou je scudzenie patentov. Docela pikantné potom na tom je, že Arbutus Biopharma a Alnylam Pharmamaceuticals tvrdia, že Moderna použila ich technológiu na výrobu lipidových nanočastíc, ktoré sú kľúčové pre dodanie mRNA do buniek. Bez lipidových nanočastíc sa mRNA vakcíny vôbec nezaobídu. Okolo mRNA totiž vytvárajú ochranný obal a zaisťujú jej bezpečný transport do ľudských buniek.

Moderna sa v tomto obvinení obhajuje tým, že mala právo porušiť patenty spomínaných spoločností podľa právnej klauzuly, ktorá umožňuje nebrať do úvahy patentové práva spoločnostiam vyvíjajúce svoj produkt počas verejných núdzových situácií. Na to sa však prišlo až potom, keď vyhlásenie od Moderny vymohla na základe žiadosti s odvolaním sa na zákon o slobode informácií nezisková organizácia Knowledge Ecology International.

Dodajme, že Moderna nie je ani v porovnaní s gigantickým Pfizerom žiadny „chudák“. Zatiaľ čo v USA Pfizer predal 360 miliónov vakcín Comirnaty, Moderna ich predala 229 miliónov. Fakt ale aj je, že Moderna v konkurenčnom boji s Pfizerom a BioNTechom napríklad celkom stratila trh Európskej únie. Zatiaľ čo Pfizer/BioNTech naň dodá 1,8 miliardy vakcín, Moderna ich zatiaľ dodala zhruba 150 miliónov.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram