Pri požiari ÚVN v Prahe sa zranili traja hasiči

Pri požiari Ústrednej vojenskej nemocnice [ÚVN] v Prahe sa zranili traja hasiči. Zdravotníci ich ošetrili na mieste. Záchranné zbory evakuovali vyše 40 ľudí. Nikto z nich nebol zranený. Príčiny požiaru vyšetrí Vojenská polícia.

Hlásenie o požiari hasiči obdržali okolo 9:30, horelo na ploche 15-krát 30 metrov. Plamene strávili strechu krídla pavilónu A. Zhruba za hodinu zastavili profesionálni a dobrovoľní hasiči plamenné horenie. Okolo 12:45 požiar „prakticky uhasili“, ako uviedli na Twitteri. Priestor strechy kontrolovali termokamerami.

„Kontrolujeme miesto požiaru, presunuli sme niektoré lekárske prístroje mimo poškodeného objektu. Budeme provizórne zakrývať strechu pavilónu,“ uviedli hasiči na sociálnych sieťach.

Na mieste požiaru zasahovali hasiči z desiatich profesionálnych staníc a siedmich dobrovoľných zbrojníc. Časť z hasičov spoločne so zamestnancami nemocnice, policajtmi a záchranármi evakuovala pacientov aj ostatných personál nemocnice. Celkom išlo podľa Hasičského záchranného zboru hlavného mesta Prahy [HZS Praha] o necelú päťdesiatku osôb.

Pred 17:00 zostávali na mieste hasiči z piatich staníc a tri dobrovoľné jednotky. V sobotu popoludní budovu strážilo ešte niekoľko hasičských jednotiek. Sústredili sa hlavne na vyhľadávanie skrytých ohnísk. A dohašovali obhorené krovy budovy.

Nemocnica obmedzila prevádzku
V čase zásahu nemocnice prerušila príjem pacientov. Zhruba po 14 hodine záchranári uviedli, že s výnimkou očného, ​​ORL a neurológie už funguje nemocnica bez obmedzenia.

„V ÚVN je obnovený príjem pacientov, ktorí boli po prechodnú dobu odkláňaní do ostatných pražských nemocníc,“ napísala hovorkyňa ÚVN Jitka Zinke na Twitteri.

„Hasiči zasahovali v dýchacej technike, pomocou niekoľkých vodných prúdov vnútrom budovy a cez výškovú techniku,“ uvádza v hlásení HZS Praha.

„Prúdy vody boli nasadené na ochranu hlavnej časti budovy. V krídle pavilónu zhorela väčšia časť strechy a podkrovného priestoru.“

Vyšetrovanie prevezme Vojenská polícia
Keďže nemocnica patrí armáde, vyšetrovanie si prevezme Vojenská polícia a vojenský požiarny dozor. O príčinách a výške škôd hasiči ani policajti preto nechcú špekulovať.

Pri požiari vyhlásili záchranné zložky zvláštny stupeň poplachu. Podľa pozorovateľov šľahali zo strechy plamene, ktoré hasiči likvidovali z niekoľkých strán pomocou výškovej techniky. Z časti strechy zostali po požiari len obhorené trámy. Hustý dym ľudia videli z ďalekého okolia.

Policajti uzavreli priestor okolo pavilónu. Dopravu v okolí nemocnice nemuseli vzhľadom na slabú víkendovú prevádzku nijako obmedziť. Situáciu zo vzduchu monitoroval policajný vrtuľník s termokamerou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram