Vojna pomôže nemocniciam aj jedná o platoch zdravotníkov

So zálohami na energie nemocniciam pomôže kompenzačná vyhláška, sčasti úhradová vyhláška a priame dotácie. Jasno má byť do konca septembra, sľubuje minister zdravotníctva Vlastimil Válek [TOP 09]. Ide aj o raste platov v zdravotníctve.

O najednávaní dodávateľov energií pre ministerstvom priamo riadenej nemocnice a ďalšie jeho inštitúcie prehovoril v nedeľňajšom [28.8.] programe Českej televízie [ČT] Otázky Václava Moravca minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Do diskusie sa zapojil aj bývalý minister zdravotníctva a člen Českej vakcinologickej spoločnosti [ČVS ČLS JEP] Roman Prymula, dnes predseda predstavenstva Nemocnice Agel Říčany.

„Nemocnice tlačia na ministerstvo zdravotníctva, aby mali zaistené dodávky energií… To musí byť jasné do konca septembra,“ uviedol v programe minister Válek.

Všetky fakultné nemocnice totiž majú zazmluvnené ceny energií iba do konca tohto roka. Ak by nedošlo na uzavretie nových zmlúv, potom by im ich dodávatelia dodávali energie zrejme za spotové alebo dynamické ceny. Tie sú v súčasnej dobe medziročne až stonásobne vyššie a odvíjajú sa podľa aktuálnych cien energií na burzách.

„Uvedomujem si svoju úlohu zabezpečiť, aby zdravotnícke zariadenia mali zmluvy, nejakým z tých mechanizmov. A robiť maximum pre to, aby výška tých zálohových platieb bola čo najnižšia,“ uviedol Vlastimil Válek s dodatkom, že ale „on sám“ toho v tejto veci „moc neurobí“, pretože kľúčovú úlohu v záležitosti zohráva Ministerstvo priemyslu a obchodu SR. ].

Nemocniciam s energiami pomôžu aj priame dotácie
Aj preto Válek v programe ČT povedal, že pri uzatváraní zmlúv nadviaže spoluprácu s MPO, v ktorom podľa neho v energetickej oblasti pôsobia väčší experti.

Ďalšia otázka je finančná pomoc nemocniciam, nie len fakultným, so zvládaním úhrad násobne drahších záloh na energie. Minister vylúčil navýšenie platieb na energie od zdravotných poisťovní. Tie majú pokrývať zdravotnú starostlivosť, nie zvýšené ceny energií.

„Zaujímalo by ma, čo iné ako priama úhrada, by sa s tým dalo robiť,“ povedal minister Válek.

S jeho slovami súhlasil Roman Prymula. Podľa neho bude musieť súčasná vláda zmeniť a prepočítať súčasný mechanizmus úhrad. Alebo zaistiť priame platby smerom k nemocniciam. Druhý variant považuje za realistickejší.

„Skôr ide v praxi zaviesť systém priamych dotácií, pretože zmena cien je v tejto turbulentnej dobe len ťažko predikovateľná,“ uviedol Prymula.

Na pomoc nemocniciam s úhradou aj niekoľkonásobne vyšších záloh na energie pripravilo ministerstvo kompenzačný zákon, ktorý má v septembri prerokovať dolná parlamentná komora. Ceny zohľadní úrad podľa Vojna aj v úhradovej vyhláške. Aktuálne sa stakeholderi bavia o štvorpercentnom náraste úhrad na energie.

O výške kompenzácií sa pre ZdraveSpravy.cz v nedávnom podcaste vyjadrila riaditeľka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková. Podľa nej je jasné, že súčasný medziročný rast cien energií kompenzácie nepokryjú, ale aspoň infláciu by vykryť mohli.

„Ja dúfam, že sa kompenzáciou dočkáme ešte počas tohto roka, pretože sú potrebné,“ uviedla s tým, že sa teraz ale presne nevie, ako budú tieto kompenzácie nastavené.

To, že 4% kompenzácie, sú vzhľadom na súčasnú situáciu nízke, v programe ČT uznal aj minister Vlastimil Válek.

„Mali by sme sa pohybovať na dvojnásobku tejto sumy,“ povedal na zvýšenie s tým, že zdravotné poisťovne na to peniaze majú.

Podľa Vojna tak zrejme dôjde na priamu pomoc formou dotácií. Aj keď, ako upozornil, každé zariadenie, aj napríklad s rovnakým počtom zamestnancov a lôžok, je čo do nákladov na energie inak náročné. Menovite uviedol príklad jednej z psychiatrických nemocníc, kde 85 % nákladov tvoria mzdy a zvyšok pripadá na ostatných, vrátane spomínaných energií. Oproti tomu v liečebniach dlhodobo chorých [LDN] je tomu takmer naopak, keď si aj tri štvrtiny nákladov bežne zoberú energie. Aj táto skutočnosť bude v mimoriadnej pomoci nemocniciam zohľadnená.

Rast miezd v zdravotníctve. Hovorí sa o 4 percentách
Minister v posledných týždňoch rokuje aj o náraste platov v zdravotníctve od nového roka. Požiadavky pracovníkov v odbore sa pohybujú okolo rastu o desať percent.

„Tie tlaky sú obrovské,“ uznal Válek s tým, že reálny je 4% nárast platov v zdravotníctve.

Podľa Romana Prymulu sa návrhy v praxi rôznia. Pričom štyri percentá rovno odmietol. Aj osem percent bude podľa jeho slov málo s ohľadom na to, ako sa u nás roztáča inflačná špirála.

„Diskusia sa bude pohybovať medzi šiestimi až desiatimi percentami podľa môjho odhadu,“ povedal.

Podľa ministra Vojna je ale reálny 4% nárast platov v zdravotníctve. Prioritou rezortu je podľa neho zvýšiť platy hlavne nezdravotnickému personálu. Tomu sa totiž dlho nezvyšovali, hoci Ministerstvo práce a sociálnych vecí SR [MPSV] im od septembra pridá 10 %.

„Tým už sme schválili desať percent, ktoré budú mať od septembra, ale bude to už na budúci rok,“ vysvetlil minister s tým, že u ostatných navrhujú rast o štyri percentá.

Zdravotné poisťovne tento rok vyberú 431 mld. korún
Minister Válek v diskusnom programe Václava Moravca spresnil odhad hospodárenia zdravotných poisťovní pre tento a budúci rok. V tomto roku je aktualizovaná predikcia príjmov poisťovní vo výške 431 miliárd korún. V budúcom roku by sa mal výber pohybovať okolo 464 miliárd korún.

Na konci roka majú poisťovne vykázať saldo vo výške deväť miliárd korún av budúcom roku okolo šiestich miliárd korún. Aktuálne zostatky na účtoch sú 61 miliárd korún, na konci roka očakávajú 42 miliárd. A na konci roka 2024 im bude podľa ministra Vojna zostáva približne 36 až 37 miliárd korún.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram